Skip to content

380 Passaic AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block3303.01
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,586
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,000
45%
Improvement Value:$284,300
55%
Total Assessment$518,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,370+3.0%
2024$20,753+6.5%
2023$19,488+0.8%
2022$19,338+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft2,586DeedBook 4769, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1950