Skip to content

340 Brook AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 12, 2014

Property Information

Block3303.02
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,485
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,100
59%
Improvement Value:$105,700
41%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,629+3.0%
2024$10,322+6.5%
2023$9,693+0.8%
2022$9,619+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,485DeedBook 2498, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1940