Skip to content

137 Elmwood AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$444,000
Last Sale Date
Apr 20, 2009

Property Information

Block3303.02
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S/BIG 1 FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,971
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,400
33%
Improvement Value:$377,000
67%
Total Assessment$561,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,147+3.0%
2024$22,478+6.5%
2023$21,109+66.4%
2022$12,689+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$444,000

To:

Sq Ft1,971DeedBook 1764, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1930