Skip to content

450 Passaic AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block3303.02
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description11/2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,600
49%
Improvement Value:$178,900
51%
Total Assessment$353,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,575+3.0%
2024$14,154+6.5%
2023$13,292+0.8%
2022$13,189+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 4376, Page 269

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook Q141, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1930