Skip to content

454 Passaic Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 17, 2000

Property Information

Block3303.02
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,137
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,400
55%
Improvement Value:$157,600
45%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,431+3.0%
2024$14,014+6.5%
2023$13,160+0.8%
2022$13,059+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,137DeedBook 168, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1940