Skip to content

84 Ridge AvePassaic, NJ 07055

Built 1937

Last Sale Date
Dec 31, 1998

Property Information

Block3305
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,257
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,700
58%
Improvement Value:$249,300
42%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,738+3.0%
2024$24,024+6.5%
2023$22,560+0.8%
2022$22,386+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937