Skip to content

534-548 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1930
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block3309.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF/1CB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,591
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,100
35%
Improvement Value:$531,300
65%
Total Assessment$817,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$7,584+3.5%
2018$7,325-22.5%
2017$9,451+1.9%
2016$9,278+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,591DeedBook 3072, Page 278Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$168,750

From:

To:

DeedBook 2729, Page 284Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2638, Page 198Recorded6/9/2015

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 674, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1930