Skip to content

14 Dawson AvePassaic, NJ 07055

Built 1955

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3309.01
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-1FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,096
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
34%
Improvement Value:$178,200
66%
Total Assessment$268,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,070+3.0%
2024$10,751+6.5%
2023$10,096+0.8%
2022$10,018-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955