Skip to content

33 Katherine AvePassaic, NJ 07055

Built 1924

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block3309.01
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,511
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
37%
Improvement Value:$128,200
63%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+3.0%
2024$8,192+6.5%
2023$7,693+0.8%
2022$7,634+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000

To:

Sq Ft1,511DeedBook 3696, Page 254

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 826, Page 262

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook N167, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1924