Skip to content

5 Dawson Ave.Passaic, NJ 07055

Built 2007

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 21, 2010

Property Information

Block3309.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionTOWNHOUSE 1 FAM
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,666
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,800
38%
Improvement Value:$140,400
62%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,367+3.0%
2024$9,097+6.5%
2023$8,543+0.0%
2022$8,543
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook 1959, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 2007