Skip to content

568 Broadway(Block 3309.03 Lot 1)Passaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Date
Feb 4, 2012

Property Information

Block3309.03
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,000
25%
Improvement Value:$24,000
75%
Total Assessment$32,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,319+2.9%
2024$1,281+6.5%
2023$1,203+0.8%
2022$1,194+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950