Skip to content

407 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block3311.01
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,068
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,600
50%
Improvement Value:$172,400
50%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,307+3.0%
2024$13,894+6.5%
2023$13,047+0.8%
2022$12,947+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,068DeedBook 4119, Page 86

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook K-128, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1920