Skip to content

411 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block3311.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5BV-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,270
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,800
46%
Improvement Value:$213,000
54%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,195+3.0%
2024$15,728+6.5%
2023$14,769+0.8%
2022$14,655+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook I168, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1955