Skip to content

131 Amsterdam AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block3315.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,550
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
45%
Improvement Value:$228,700
62%
Total Assessment$371,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,317+3.0%
2024$14,875+32.8%
2023$11,197+0.8%
2022$11,111+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 3395, Page 210Recorded9/6/2018

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,550DeedBook 1742, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1925