Skip to content

384 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 2020

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block3315.01
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,411
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
30%
Improvement Value:$518,800
73%
Total Assessment$707,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,183+3.0%
2024$28,340+6.5%
2023$26,613+0.8%
2022$26,408+42.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,411DeedBook 3387, Page 55

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

DeedBook 2685, Page 88Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 1428, Page 39