Skip to content

127 Amsterdam Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block3315.01
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,581
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,900
51%
Improvement Value:$161,000
49%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,478+3.0%
2024$13,089+6.5%
2023$12,291+0.8%
2022$12,197+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook P159, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1925