Skip to content

501 Passaic AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$997,500
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block3316.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,768
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,500
40%
Improvement Value:$239,200
60%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,521+3.0%
2024$16,044+6.5%
2023$15,066+0.8%
2022$14,950+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$997,500

To:

Sq Ft2,768DeedBook 4731, Page 7

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 3850, Page 277Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 1942, Page 78

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook U143, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1920