Skip to content

229 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Nov 30, 2025

Property Information

Block3318.01
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,796
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,900
33%
Improvement Value:$278,100
67%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,110+3.0%
2024$16,617+6.5%
2023$15,604+0.8%
2022$15,484+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500
Sq Ft2,796DeedBook 5027, Page 1Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook P133, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1920