Skip to content

63 Amsterdam AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 30, 2002

Property Information

Block3318.02
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,752
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,900
37%
Improvement Value:$290,800
63%
Total Assessment$461,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,036+3.0%
2024$18,486+25.7%
2023$14,709+0.8%
2022$14,596+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,752DeedBook 465, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1940