Skip to content

282 Terhune Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 30, 2001

Property Information

Block3318.02
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1BS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,050
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,300
34%
Improvement Value:$371,700
66%
Total Assessment$564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,254+3.0%
2024$22,583+6.5%
2023$21,206+0.8%
2022$21,043+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft4,050DeedBook 259, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1950