Skip to content

300 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block3318.02
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,564
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,200
51%
Improvement Value:$183,400
49%
Total Assessment$374,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,445+3.0%
2024$14,999+6.5%
2023$14,085+0.8%
2022$13,976+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,564DeedBook 707, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1930