Skip to content

306 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block3318.02
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,323
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,700
48%
Improvement Value:$237,100
52%
Total Assessment$454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,751+3.0%
2024$18,210+6.5%
2023$17,100+0.8%
2022$16,969+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2618, Page 110Recorded4/23/2015

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook G135, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1920