Skip to content

322 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 15, 1998

Property Information

Block3318.02
Lot58
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,975
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,800
50%
Improvement Value:$171,900
50%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,171+3.0%
2024$13,762+6.5%
2023$12,923+0.8%
2022$12,823+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,975DeedBook 155, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1930