Skip to content

326 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Aug 29, 2002

Property Information

Block3318.02
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2BS-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,386
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,600
44%
Improvement Value:$270,400
56%
Total Assessment$483,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,914+3.0%
2024$19,339+6.5%
2023$18,161+0.8%
2022$18,021+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft3,386DeedBook 476, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1940