Skip to content

35 Main Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 23, 2014

Property Information

Block3319.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB/GAS STATIO
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,600
34%
Improvement Value:$348,400
66%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,646+3.0%
2024$21,021+6.5%
2023$19,740+0.8%
2022$19,588+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 2488, Page 262

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 1871, Page 134

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1276, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1980