Skip to content

74 Van Winkle Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block4061.01
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,236
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,700
33%
Improvement Value:$204,400
67%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,579+3.0%
2024$12,216+6.5%
2023$11,472+0.8%
2022$11,383+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,236DeedBook 4206, Page 121

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 536, Page 139

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 254, Page 206

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook U159, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1900