Skip to content

92 Van Winkle AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4061.01
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
27%
Improvement Value:$159,100
73%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,009+3.0%
2024$8,749+6.5%
2023$8,216+0.8%
2022$8,152+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900