Skip to content

105 Highland Ave.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block4061.01
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
16%
Improvement Value:$335,500
84%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,410+3.0%
2024$15,936+6.5%
2023$14,965+0.8%
2022$14,849+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 3549, Page 295

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook D163, Page 33

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook Z129, Page 218