Skip to content

99 101 Highland AvePassaic, NJ 07055

Built 2004

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Oct 12, 2004

Property Information

Block4061.01
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage5,040
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
11%
Improvement Value:$509,900
89%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,707+3.0%
2024$23,023+6.5%
2023$21,620+0.8%
2022$21,453+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft5,040DeedBook 931, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 556, Page 14