Skip to content

134 President StPassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Mar 13, 2015

Property Information

Block4061.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B 1 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
15%
Improvement Value:$335,200
85%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$7,293-0.2%
2003$7,309-1.6%
2002$7,428+145.0%
1993$3,032+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2601, Page 76Recorded3/16/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook A165, Page 149