Skip to content

264 Hope Ave.Passaic, NJ 07055

Built 2008

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 12, 2008

Property Information

Block4062
Lot27.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage2,300
Acreage100

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,900
18%
Improvement Value:$289,200
82%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,517+3.0%
2024$14,098+6.5%
2023$13,239-11.8%
2022$15,002+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 1577, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1483, Page 259