Skip to content

163 President StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 4, 1994

Property Information

Block4063
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,064
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,100
39%
Improvement Value:$127,700
61%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,441+3.1%
2024$8,190+6.7%
2023$7,676+0.8%
2022$7,615+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900