Skip to content

34 Van Winkle AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block4064.01
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,362
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
36%
Improvement Value:$106,900
64%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,857+3.0%
2024$6,659+6.5%
2023$6,253+0.8%
2022$6,205+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$421,500

To:

Sq Ft1,362DeedBook 4125, Page 251

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 3339, Page 220Recorded6/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900