Skip to content

168 Harrison St.Passaic, NJ 07055

Built 1999

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block4064.01
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2 FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$307,500
80%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,770+3.0%
2024$15,315+6.5%
2023$14,382+0.8%
2022$14,271+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,480DeedBook 4812, Page 202

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 2015, Page 224

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook P160, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1999