Skip to content

158 Harrison St.Passaic, NJ 07055

Built 2004

Last Sale Price
$169,627
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block4064.01
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S/2 FAM/ATTGAR
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,514
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,400
24%
Improvement Value:$223,500
76%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,076+3.0%
2024$11,728+6.5%
2023$11,013+0.8%
2022$10,928+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$169,627

To:

Sq Ft2,514DeedBook 4864, Page 93

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 2436, Page 297Recorded2/28/2014

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 844, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 243, Page 254

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook C165, Page 100

Property Sale

Sale
$2,060
DeedBook B148, Page 141