Skip to content

154 Harrison St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 1993

Property Information

Block4064.01
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,652
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,700
27%
Improvement Value:$187,300
73%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,555+3.0%
2024$10,250+6.5%
2023$9,626+0.8%
2022$9,551+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900