Skip to content

148 Harrison StPassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Dec 22, 1997

Property Information

Block4064.01
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S1S/12APTS/STU
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
10%
Improvement Value:$706,700
90%
Total Assessment$785,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,366+3.0%
2024$31,431+6.5%
2023$29,516+0.8%
2022$29,288+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000

To:

DeedBook 153, Page 96