Skip to content

117 Parker AvePassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block4064.01
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
22%
Improvement Value:$232,500
78%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,307+3.0%
2024$11,952+6.5%
2023$11,224+0.8%
2022$11,137+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook V158, Page 201