Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
125 Parker Ave.Passaic, NJ 07055
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2022
Property Information
Block4064.01
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$66,700
21%
Improvement Value:$256,600
79%
Total Assessment$323,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,330 | +3.0% |
| 2024 | $12,945 | +6.5% |
| 2023 | $12,156 | +0.8% |
| 2022 | $12,062 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.