Skip to content

131 Parker AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$1,080,000
Last Sale Date
Dec 27, 2000

Property Information

Block4064.01
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/RETAIL/13APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
9%
Improvement Value:$683,400
91%
Total Assessment$754,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,125+3.0%
2024$30,226+6.5%
2023$28,384+0.8%
2022$28,165+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,080,000

To:

DeedBook 217, Page 57

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook L155, Page 237