Skip to content

17 Brinkerhoff PlPassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$476,888
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block4064.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
18%
Improvement Value:$295,000
82%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843+3.0%
2024$14,414+6.5%
2023$13,536+0.8%
2022$13,432+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$476,888

To:

DeedBook 2711, Page 25

Property Sale

Sale
$300,100

From:

To:

DeedBook 2681, Page 99Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook K150, Page 8