Skip to content

Rear 137 President SPassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$1,030,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block4064
Lot42.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S/WHSE
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
26%
Improvement Value:$174,400
74%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,726+3.0%
2024$9,445+6.5%
2023$8,870+0.8%
2022$8,801+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,030,000

To:

DeedBook 316, Page 1247