Skip to content

4 School St.Passaic, NJ 07055

Built 1935
Apartment

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Sep 30, 2015

Property Information

Block4073
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/9U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
13%
Improvement Value:$419,700
87%
Total Assessment$485,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,997+3.0%
2024$19,419+6.5%
2023$18,236+0.8%
2022$18,095+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

To:

DeedBook 2745, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1935