Skip to content

72 Hamilton AvePassaic, NJ 07055

Built 2019
Apartment

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 13, 2013

Property Information

Block4091.01
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/5U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
11%
Improvement Value:$504,500
89%
Total Assessment$567,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,390+3.0%
2024$22,715+6.5%
2023$21,330+0.8%
2022$21,166+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 2400, Page 61