Skip to content

132-134 Madison StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block4091.01
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,051
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
20%
Improvement Value:$261,100
80%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,457+3.0%
2024$13,069+6.5%
2023$12,273+0.8%
2022$12,178+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook U149, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1900