Skip to content

140 Madison St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 18, 2016

Property Information

Block4091.01
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,575
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
26%
Improvement Value:$206,500
74%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,569+3.0%
2024$11,235+6.5%
2023$10,551+0.8%
2022$10,469+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,575DeedBook 2842, Page 122

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2094, Page 239

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 821, Page 105

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 325, Page 181

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 252, Page 221

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook O150, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1900