Skip to content

150 Madison StPassaic, NJ 07055

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$757,500
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block4091.01
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,604
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,400
23%
Improvement Value:$227,800
77%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,171+3.0%
2024$11,820+6.5%
2023$11,100+0.8%
2022$11,014+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$757,500
Sq Ft2,604DeedBook 5028, Page 169Recorded1/7/2026

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 384, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$12,000

To:

DeedBook T141, Page 66