Skip to content

151 Columbia Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4092.01
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,277
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
25%
Improvement Value:$178,600
75%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,813+3.0%
2024$9,530+6.5%
2023$8,949+0.8%
2022$8,880+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900