Skip to content

155 Columbia Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 15, 2013

Property Information

Block4092.01
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,305
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
23%
Improvement Value:$226,200
77%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047+3.0%
2024$11,700+6.5%
2023$10,987+0.8%
2022$10,902+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,305DeedBook 2401, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1900