Skip to content

97 Quincy St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Oct 31, 2000

Property Information

Block4092.01
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,658
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
20%
Improvement Value:$244,800
80%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,649+3.0%
2024$12,284+6.5%
2023$11,536+0.8%
2022$11,447+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

To:

Sq Ft2,658DeedBook 171, Page 284

Property Sale

Sale
$26,634
DeedBook G168, Page 69

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook P143, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1900